Nechajte sa unášať krajinou s vetrom vo vlasoch, ktoré sú samozrejme uložené pod bezpečnou prilbou. Prinášame vám zaujímavé tipy, ako si spríjemniť letnú dovolenku v Prešovskom kraji v sedle bicykla.
Cyklochodník alebo cyklodiaľnica?
Titul cyklokráľovny patrí v Prešovskom kraji medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 11, ktorá bude po celkovom vybudovaní dlhá 150 km. V súčasnosti je vybudovaná približne tretina tejto cyklodiaľnice, ďalšie úseky sú vo výstavbe. Prečo cyklodiaľnica? Eurovelo 11 oficiálne štartuje v nórskom Nordkappe a končí v Aténach, pričom prechádza práve cez Prešovský kraj. Ak sa rozhodnete v budúcnosti sadnúť si na bicykel napríklad v Prešove, po súvislom cyklochodníku môžete prejsť až do Nórska alebo Grécka.

Eurovelo 11 však trasuje aj mnohé pamätihodnosti ležiace na území Prešovského kraja, ktoré stoja za zmienku. Ide napríklad o cyklisticky prístupné hrady, akými sú hrad Šariš, hrad Plaveč či Ľubovniansky hrad so skanzenom. Ak patríte medzi zdatných horských cyklistov, odporúčame návštevu niektorých rozhľadní, ktoré sa popri tejto cyklotrase vyskytujú – rozhľadňa na Šanci pri Sabinove, Balažka v Lipanoch alebo aj vyššie položené Rozhľadňa Čierna hora nad obcou Krásna Lúka, z ktorej dovidieť široko-ďaleko aj vďaka vyhliadkovému ďalekohľadu.

Cyklistické princezné
Keďže Eurovelo 11 je honorovaná titulom kráľovnej, jej menšie sestry si právom zaslúžia hodnosť princezien. Menovite ide o cykloželezničku medzi Prešovom a priľahlou oblasťou Sigord. V Prešove táto cyklocesta začína v mestskej časti Solivar a cyklistov navedie cez Dulovu Ves a Kokošovce k rekreačnej oblasti Sigord. Cyklistom sa tak otvára pohodlné a hlavne bezpečné cestovanie za objavovaním Slanských vrchov s nádhernými výhľadmi. Smerom na Sigord má cykloželeznička stúpajúci profil. Cyklistov preto istotne poteší občerstvenie v príjemnom závetrí Lodenice Sigord, ktorá ponúka aj služby člnkovania. Cyklovýlet si môžete predĺžiť až k unikátnej atrakcii Drevený megafón, prípadne k svetovému unikátu, ktorým sú Slovenské opálové bane.

Ďalším súvislým cyklochodníkom s pevným asfaltom je Belianska cyklotrasa, ktorá prepája mesto Spišská Belá a Tatranskú Kotlinu. Cyklotrasa dlhá 9 km ponúka nádherné výhľady na Vysoké aj Belianske Tatry. Na cyklopotulkách týmto krajom odporúčame návštevu Múzea J. M. Petzvala v Spišskej Belej, ktorý sa pričinil o vynájdenie objektívu. Na druhom konci tejto magistrály môžete vstúpiť do podzemia Belianskej jaskyne.

Poslednou z menovaných cyklistických princezien je medzinárodná cyklotrasa Aquavelo spájajúca 230 km úsek medzi kúpeľnými oblasťami Bardejovské Kúpele a poľskými mestami Krynica, Muszyna a Szawnica. Trasa prechádza cez prírodné rezervácie, okolo pamiatok drevenej architektúry či cez významné kúpeľné oblasti.
Ja, bicykel, príroda a ...
Ak si chcete dopriať na bicykli úplnú pohodu s minimom stretov, určite odporúčame vyštartovať do lesa. Jedným takýmto miestom sú Vodopády Starý mlyn nachádzajúce sa v doline Čierny močiar, pre ktorú sú charakteristické strmé skaly, stromy a úzka lesná cesta. Trasa s dĺžkou cca 4 kilometre začína v obci Nižný Slavkov a vedie po červenej turistickej značke.

Nepoznaným vrchom Ondavskej vrchoviny je Haľagoš týčiaci sa nad obcou Proč. Jeho dominantou je vysielač a tiež oplotený vojenský objekt. Najlepší cyklistický prístup na tento kopec je od Kapušian cez Podhorany, Chmeľovec, Šarišskú Trstenú a Proč.
Levočské vrchy sú tiež popretkávané mnohými cyklotrasami. Možno ste už počuli o vrchu Javorina Marčulina, na ktorom sa buduje 35 m vysoká rozhľadňa. Okrem tohto objektu tam nájdete aj lavičku lásky. Návštevníci si tak užijú výhľady okrem Levočských vrchov na pohorie Branisko, Vysoké a Nízke Tatry.

Jediná horská chata v pohorí Čergov sa nazýva... Čergov. Chata je situovaná v rovnomennom sedle v juhovýchodnej časti Čergovského pohoria, ktoré patrí do stredne veľkých slovenských pohorí. Okolie chaty Čergov i celé pohorie možno zaradiť medzi karpatské horské perly, pretože vynikajú niečím, čo postupom času nadobúda čoraz väčšiu hodnotu. A tým je relatívna divokosť, malá návštevnosť a široká rozmanitosť fauny a flóry. Dokumentuje to aj symbol chaty s vlkom, ktorý je tu ozaj doma. Chata je pre zdatnejších cyklistov prístupná horskou (zásobovacou) cestou z podhorskej obce Hertník. Ak hľadáte viac tipov, odporúčame zapojiť sa do kampane Dovolenka na bajku po Prešovskom kraji.

Do Prešovského kraja vás pozýva KOCR Severovýchod Slovenska.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.