Hrad Červený Kameň sa oplatí navštíviť po celý rok
Oproti iným hradom na Slovensku je unikátne zachovaný – týka sa to jeho obranného systému spred takmer päťsto rokov, najväčších pivníc v strednej Európe či najhlbšej studne na Slovensku. Interiéry zas ukrývajú, okrem iného, aj jedinečnú freskovú výzdobu talianskeho majstra Carpofora Tencallu, vďaka ktorej si vyslúžil hrad prezývku „perla ukrytá v lastúre“.

Letné akcie pre návštevníkov:
História divadlom aj pri čaji
Júlový program otvorí hlavné scénické podujatie sezóny Kráľova metresa. Zamlčaný osud Marianny Pálffy. Prinesie príbeh bratov Pálffyovcov, vojvodcov a palatínov Mikuláša a Jána, ale aj prvej metresy (povedzme milenky, aj keď...) v dejinách viedenského dvora, Marianny Pálffy. Divadelné predstavenie je vzrušujúcim portrétom ich života tak, ako ju ukazujú najnovšie výskumy historičky Anny Fundárkovej.

V priebehu júna až augusta sa uskutoční tiež nová séria popularizačného podujatia Čaj o piatej. Pôjde o spojenie pútavého rozprávania o vybraných portrétoch s podávaním čajových špecialít v sprievode dobovej hudby.
Návštevníci budú môcť tiež zažiť jedinečný letný koncert Katky Koščovej s Danielom Špinerom, ktorý bude poslednou bodkou, či letnou spomienkou na mesiace ich spoločného prežívania počas ich spoločného turné miniaTOUR.

Festival fantázie a bodka na záver
Nový fantazijný festival ČAROles vzniká na Červenom Kameni pod taktovkou overenej značky Lestival. Výnimočný priestor pre stretnutie troch generácii ponúka program inšpirovaný klenotnicou rozprávok slovenských aj zahraničných. S pomocou spisovateľov sa návštevníci prenesú do fantazijných príbehov a rozprávok, do sveta hmyzu či k trom prasiatkam.
Bodkou za letom budú červenokamenské Dožinky. V atmosfére dožinkovskej vďaky za „kultúrnu úrodu“ ostatného roka zažijú návštevníci umelecký i odborný program, trhy na nádvorí hradu a symbolicky sa tiež uzavrú výstavy, aby sa mohli na budúci rok otvoriť zas v novom šate. Doslova.
Presné dátumy a viac informácií o podujatiach nájdete na stránke: www.hradcervenykamen.sk

Z histórie hradu Červený kameň
Hrad bol vybudovaný na mieste staršieho gotického hradu z prvej polovice 13. storočia, ktorý v 16. Storočí postupne rozobrala obchodnícka rodina Fuggerovcov z nemeckého Augsburgu a na jeho mieste vybudovala renesančnú pevnosť s jedinečným fortifikačným systémom, ktorý sa zachoval dodnes. Jeho súčasťou sú rozsiahle pivničné priestory, ktoré patria medzi najväčšie v strednej Európe.
Poslednými vlastníkmi hradu bola rodina Pálffyovcov. Strohú renesančnú pevnosť Pálffyovci prebudovali na honosné reprezentačné rodové sídlo s bohatou interiérovou štukovou a freskovou výzdobou. Pálffyovci pôsobili na hrade Červený Kameň štyristo rokov, až do roku 1945, kedy poslední majitelia hradu odchádzajú do Rakúska, kde potomkovia tejto rodiny žijú dodnes. V súčasnosti sídli na hrade Červený Kameň špecializovaná pobočka Slovenského národného múzea so zameraním na kultúru bývania šľachty.
Hrad Červený Kameň patrí k najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Okrem prehliadkových okruhov, kde si môžete prezrieť dobovo zariadené interiéry i podzemné priestory hradu, vám ponúka množstvo ďalších atrakcií a podujatí. Súčasťou hradného areálu je aj Sokoliarsky dvor Astur s najväčšou kolekciou dravých vtákov na Slovensku.

Povesť o vzniku hradu
Hrad Červený Kameň mal pôvodne stáť na náprotivnom vrchu Kukla. Po vykopaní základov a prinesení stavebného materiálu sa však začali diať zvláštne veci. Každé ráno bolo všetko to, čo sa predchádzajúceho dňa postavilo, prenesené na protiľahlý nižší kopec. Stavitelia sa nevzdávali, mali predsa rozkaz postaviť hrad na Kukle, dominante tejto časti Malých Karpát viditeľnej zďaleka, a nie na oveľa menšom skalnatom kopci na druhej strane doliny. Pokračovali v stavebných prácach, ktoré im každú noc ktosi prenášal na stále to isté miesto na spomínaný protiľahlý nižší kopec. No intenzívne začali pátrať po príčinách nevysvetliteľných nočných presunov. Od starých ľudí, ktorí pamätali časy dávno minulé, sa dozvedeli, že Kukla bola odpradávna sídlom tajomných síl – víl či obrov. Nikto ich nikdy nevidel, ale ich prítomnosť bola pre ľudí žijúcich v jej okolí zjavná. Cítili magickú silu tohto kopca. Stavitelia by sa radi s tajomnými silami Kukli dohodli, nevedeli však ako a keď im noc, čo noc prenášali materiál na protiľahlý kopec, vzdali sa. A a začali hrad stavať presne na tom istom mieste, kam im tajomné sily prenášali materiál. Od toho okamihu už nemali pri stavbe žiadne problémy a hrad sa im podarilo šťastne dokončiť.

Nájdete nás aj na sociálnych sieťach:
Facebook - Červený Kameň Hrad
Instagram - hradcervenykamen