Galéria spája umenie s digitálnymi technológiami a je jediná svojho druhu v strednej Európe. Na jej tvorbe spolupracoval aj známy dokumentarista Pavol Barabáš.
Ak by sme mali vybrať jedno miesto, ktoré nesmiete pri návšteve Tatier obísť, bola by to mladšia sestra TrickLandie, galéria Poliankovo. Galéria spája umenie s digitálnymi technológiami a je jediná svojho druhu v strednej Európe. Na jej tvorbe spolupracoval aj známy dokumentarista Pavol Barabáš.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Digitálne technológie vás vtiahnu do deja
Výstava Pavla Barabáša sa nazýva Dialóg s planétou. Práve vďaka využitiu digitálnych technológii je možné nielen ponúkaný obsah výstavy prijímať, ale ho aj precítiť na vlastnej koži. Návštevníci zažijú, aké je to stáť na najvyššom vodopáde našej planéty, splavia neznámu rieku, ale aj prejdú cez Severný pól.
Moderné technológie poskytujú veľa možností ako sa hrať s obrazom, čím u návštevníkov umocnia prežívanie a vtiahnu ich do inej reality. Návštevník dianie na obraze nielen pozoruje, ale aj sám prežíva. Poliankovo na to využíva digitálne simulácie, 3D projekcie, virtuálnu realitu, rozšírenú realitu, fotografie a tieňohru.
Polárnik Peter Valušiak.Obsah výstavy Dialóg s planétou tvorí 9 projekcií, pričom každá je venovaná inej oblasti, napr. Zemi, horám, oblakom, podzemiu, riekam atď. Prezentácie sa nachádza na ploche 600 m² a ponúkajú až 140 m² projekčných plôch a 120 m² zrkadiel.
„Mnoho ľudí prichádza do Tatranského národného parku, aby sa dotkli hôr a neporušenej prírody. Aj vzťah k Tatrám som získaval na netradičných cestách so svojimi priateľmi po svete. Na nich si človek vybuduje úctu a obdiv k tejto planéte. Ale i to, ako všetko so všetkým na tejto Zemi súvisí. Som rád, že ma oslovili autori projektu a dúfam, že práve vďaka digitálnej technológii si návštevníci odnesú kdesi vo svojom vnútri pocit, ktorí motivuje k hlbšiemu poznávaniu našej planéty a ich vzťahu k nej,“ hovorí Pavol Barabáš.
Zábava aj pre najmenších
Najnovším prírastkom výstavy Dialóg s planétou sú dva exponáty primárne určené najmenším návštevníkom. Prvým exponátom je nadrozmerný chrobáčik na ktorého stačí nasadnúť a vydať sa putovaním lesom. Interaktívny les je jej druhou atrakciou. Objavte všetky zvieratká a zistite, ako budú na vás reagovať.
Spokojné budú aj brušká malých (aj veľkých) návštevníkov. Ponuka kaviarne sa rozšírila o obľúbené palacinky na sladko aj na slano.
Prejdite sa po neprístupných častiach jaskyne
Druhú časť výstavy tvorí jedinečná prehliadka jaskyne Domica, ktorá je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou v Slovenskom krase. Samotná Domica je dlhá 5 358 m, pričom prístupná z nej je len necelá štvrtina. Prostredníctvom virtuálnej reality sa budete môcť poprechádzať po inak neprístupných častiach jaskyne. Čakajú vás Samsonove stĺpy alebo sieň Klenotnica.
Obrazy, ktoré vylezú z plátna
Súčasťou Poliankova je aj výstava akademického maliara Ľubomíra Korenka pod názvom Tajný svet v obrazoch. Čo robia klasické maľované obrazy v digitálnej galérii? Ožívajú! Pri príchode do galérie si do smartfónu stiahnete špeciálnu aplikáciu, namierite telefónom na obraz a sledujete, ako jednotlivé diela ožívajú.
Váhate s návštevou? Marián Aštáry, spolutvorca galérie Poliankovo, hovorí: „Pre pandémiu bol tento rok náročný - mnohí rešpektovali odporúčania vlády a rozhodli sa necestovať do zahraničia. Cestovanie a spoznávanie nových kútov sveta nám však chýba. Poliankovo je úžasné v tom, že vás dokáže preniesť na zaujímavé miesta na svete a nemusíte pritom prejsť hranice Slovenska. Vďaka digitálnym technológiám je naše cestovanie nie len bezpečným, ale aj intenzívnym zážitkom.“